Lustro w łazience spełnia przynajmniej trzy funkcje. Praktyczną – jest pomocą przy codziennych czynnościach higienicznych, dekoracyjną – jako dodatkowy element zdobniczy łazienki i aranżacyjną – może się przyczynić m.in. do optycznego powiększenia wnętrza. Poniżej podpowiadamy jak je wybrać tak, by było funkcjonalne w każdym z powyższych zakresów.
Wymiary
Wymiary lustra to pierwszy element, który należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Ma to szczególnie znaczenie, gdy lustro będzie położone między kafelkami i stworzy z nimi spójną całość – w takiej sytuacji wymiary lustra trzeba określić co do milimetra.
Generalnie, szerokość luster waha się w przedziale 40 - 80 cm. Taka szerokość pozwala na jego wygodne korzystanie przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Z kolei grubość lustra nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Inaczej lustro może zniekształcić nasze odbicie.
Myśląc o umieszczeniu większej liczby luster, należy je rozmieścić nie tylko w miejscach bezpiecznych, ale także takich, w których będziemy mieli do nich swobodny dostęp (umożliwi to ich prawidłową pielęgnację).
Aranżacja wnętrza
Wybierając lustro należy również zwrócić uwagę na wyposażenie mebli łazienkowych i wygląd umywalki. Przy
małej liczbie szafek i niewielkiej ilości miejsca na umywalce warto
pomyśleć o lustrze, które u dołu wykończone będzie półką. Zyskamy tym
samym dodatkową powierzchnię na akcesoria łazienkowe. Pamiętajmy jednak,
by takiej półki zbytnio nie obciążać.
Odniesienie
do szafek ma tutaj również inny aspekt. Ważne jest bowiem dopasowanie
kształtu lustra do charakteru ich krawędzi. Przykładowo, jeśli szafki
mają zaokrąglone narożniki, lustro powinno być np. okrągłe, a na pewno o
łagodnej krawędzi. Z kolei do kanciastych mebli pasować będzie
kwadratowe czy
prostokątne lustro. Na tym się jednak wybór nie
kończy. W bogatej ofercie luster znajdziemy najróżniejsze kształty - od
łezek, poprzez fale, aż do modeli asymetrycznych.
Montaż
Kolejnym elementem mającym w pływ na wybór lustra jest sposób montażu. Wyróżniamy tu cztery rodzaje mocowań - na haczyk, taśmę, klej oraz w formie uchwytów. Decydując się na lustro, które ma być mocowane na haczyk, musimy pamiętać o jego odpowiednim ciężarze i oczywiście o wmontowanym uchwycie na dany haczyk. Chcąc to zrobić samemu, zmniejszamy bezpieczeństwo montażu. O kleju warto wiedzieć, że jest to najpewniejszy i najtrwalszy sposób na przyklejenie lustra. Pamiętajmy jednak, by dobrać jego odpowiedni rodzaj. Przy trzecim sposobie - taśmie samoprzylepnej - istotna będzie waga lustra, o której trzeba pamiętać, by nie przekroczyć zakresu wytrzymałości taśmy. W tym przypadku cenna jest wygoda montażu. Z kolei dzięki specjalnym uchwytom będziemy mogli zamocować nawet największe lustro.
Oświetlenie
Wybór lustra to również wybór pomiędzy produktem z oświetleniem lub bez niego. Wybierając model bez lampek musimy mieć w zanadrzu pomysł na jego odpowiednie doświetlenie. Pamiętajmy również, że lustro odbijając światło rozświetla pomieszczenie.
Akcesoria dodatkowe
Na koniec warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno. Częstym problemem przy pielęgnacji lustra jest jego nadmierne zaparowywanie. By do tego nie dopuścić, warto pomyśleć o zamontowaniu pod nim folii grzewczej. Musimy uwzględnić jej wymiary i dobrać lustro tak, by w pełni ją zakrywało.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Poniżej możesz zadawać pytania oraz dodać opinię o produkcie. Warto także udzielać odpowiedzi innym osobom. Podziel się własną opinią o tym produkcie.